COVID-19 a politici

Verze pro tisk |

Jelikož mnozí pobýváme většinou doma, myslím, že názory a informace k závažné situaci nejsou k zahození

Přehled témat Nové téma

Komentáře

Re: COVID-19

Začnu chronologicky.
Zkráceně podstatné. Úterý, 28.ledna, schůze PS ČR

MUDr. Sobotka (ODS, místopředseda zdravotního výboru) se snaží zařadit bod o připravenosti ČR na koronavir

Navrhuji zařazení bodu na pořad dnešního jednání jako první bod Informace vlády ČR k opatřením souvisejícím se šířením koronaviru. Už jsem několikrát řekl, není mým cílem vyvolávat paniku, to v žádném případě, ale Sněmovna i lidé v České republice by měli dostat ujištění, že je vláda schopna reagovat, pokud se věci nebudou vyvíjet tím směrem, jakým bychom si všichni přáli..... Máme nachystaný dostatečný počet zdravotních pomůcek, ochranné oděvy, dezinfekce, masky atd.? Máme dostatek personálu, který je připraven na možné nenadálé situace? Jaký bude postup v případě rozšíření viru do okolních zemí? A jaký postup bude v případě rozšíření České republiky? Spolupracujeme na těchto otázkách se sousedními zeměmi, například s Francií, která už nějaká opatření proti koronaviru přijala? Jak budeme vychytávat rizikové cestující a návštěvníky? Domnívám se, že tam je nutný aktivní přístup, že pasivní přístup je v takovéto situaci málo. Jak jsme připraveni na to, že ten virus mutuje? To znamená, že mění své vlastnosti, mění způsob svého šíření a mění i svoji infekciozitu. Takže to, že je dneska nezávažný, nebo poměrně málo závažný, nemusí zítra nebo pozítří platit.

Vyjádření ministra zdravotnictví Vojtěcha

Připomenul, že jen v USA ročně umírá na běžnou chřipku 40 000 lidí a na to jsme si zvykli......Nemyslím si, že je něco, co bychom zanedbali, nebo že bychom nebyli na něco připraveni. Teď se zdá, že velké mediální téma jsou roušky. Samozřejmě, mediální panika způsobila, že se lidé snaží chránit, byť reálně ty roušky příliš nechrání, to asi jako lékaři velmi dobře víte, jsou spíše dobré jako protekce právě pro ty, kteří jsou třeba nachlazeni nebo mají chřipku, aby nenakazili ostatní. V takovém případě je to dobré, ale aby to chránilo lidi, kteří jsou zdraví, tak to nechrání, to by skutečně musely být roušky s respirátory, což samozřejmě možné je, ale v tuto chvíli to vůbec není nutné, není to namístě.

Na druhou stranu, prověřoval jsem u dodavatelů roušek, že jich bude dostatek, že se připravuje další dodávka 25 tisíc roušek, a jeden český výrobce jich má v tuto chvíli celkově milion na skladě, takže roušky skutečně budou. Možná byl jeden den výpadku, kdy byl nějaký run na lékárny v některých částech, ale jinak by s rouškami žádný zásadní problém být neměl.....!!!(moje poznámka).

Co je dnes mnohem větší problém z mého pohledu, je chřipková epidemie. ...

V hlasování číslo 115 přihlášeno 165, pro 72, proti 3. Tento návrh nebyl přijat. O pevném zařazení tedy už nebudeme hlasovat.

Takže poděkujme ANO, ČSSD a KSČM za negaci tak důležité rozpravy a situaci, která nás bude stát bilion. Asi by se přišlo na mnohé. Jak je to s ochrannými pomůckami a jak se najednou kupodivu ukazují důležité roušky vidíme.

Slovy ministra ANO.... ale v tuto chvíli to vůbec není nutné, není to namístě.

Nahoru

Re: COVID-19

Byl to MUDr. Svoboda. Bývalý senátor MUDr. Sobotka je nyní radním Libereckého kraje pro zdravotnictví.

Nahoru

Re: COVID-19

Mě by spíše zajímaly příběhy normálních lidí. Jak to dávají, jak vidí budoucnost atd. Jestli teda autorovi tématu jeho téma nekazím a nemám si založit jiné. Ale toto se nejmenuje COVID - politika.

Nahoru

Re: COVID-19

Omlouvám se za záměnu jmen. Každopádně doktoři jsou daleko kompetentnější než Babiš, Vojtěch nebo PR tým ANO.
Lidé a politici si stěžují na špatnou informovanost, psychologové nabádají k veselé mysli.
Ale podíváme-li se na naše čelné představitele, starají se o obojí.
Poté, co vláda nařídila otevření obchodů s textilem, se Babiš náramně divil, že si lidé šijí roušky. Asi Monika na rozdíl od Dagmar nemá šicí stroj. Nebo potřebu.
Zeman zas sděluje národu, že principál (se svými komedianty) má navštěvovat domovy důchodců a jiná sociální zařízení a bavit tamní obyvatelstvo. V rozporu s nařízením vlády o izolaci těchto zařízení.
I PR tým ANO se snaží. Babiš svůj čas tráví na cestách za fotografiemi jak maká 24hod. denně. Včera byl se svým vládním orlojem před čínským letadlem. Dokonce jsme se dozvěděli, že letadlo přistálo v 11:22 a přivezlo 1,1 milionu respirátorů. S údajnou čínskou "pomocí". Pomohli jsme jim my, zdarma. Oni si to nechají tvrdě zaplatit, včetně jejich letadel.
A na závěr. Čína postavila za 14! dnů největší továrnu, která zásobuje svět ochrannými prostředky. Naší vládě trvalo 50! dní než začala oslovovat české textilní firmy s nabídkou nákupu roušek. Jak je to s kontrakty nevím. Ale vím, že platíme miliardy Číňanům místo českým firmám textilního průmyslu, který se potýká už tak s levnou asijskou silou. Číňané ale poslali humanitární pomoc Italům. Tu ale zabavil Hamáček (ČSSD) a Bubeník (KSČM). Omluvili se, ale to je Italům prd platné.
P.S. Zřejmě na pokyn Prchala prskal včera Babiš do roušky ušité z české vlajky. Úcta k našim symbolům. Ještě, že chřipku nedoprovázejí silné průjmy.

Nahoru

Re: COVID-19

Moldavitovi unikl obsah výzvy pana Bárty tzn osobní příběhy . Jako jindy jenom pomlouvá .
No a teď ten příběh : Není to příběh , ale taky popis stavu nouze . Štos vypůjčených knih je dočtený a tak nezbylo než sáhnout do vlastních zdrojů . Jako první jsem vybral Jerome Klapka Jerome Tři muži ve člunu a na toulkách. " Dobrá volba ".

Nahoru

Re: COVID-19 a politici

Pane Zahradníku, příznivci ANO a KSČM, ano pro vás je to ta Babišova kampáň. Pokud jsou to pomluvy, tak má tvrzení vyvraťte, budu rád. Tak jako vyvracím vaše pomluvy vedení NB. Snažím se psát trochu s nadhledem o státě, kde se do vedení dostali naši milí Švejkové.
Těžko mohu psát osobní příběhy, když sedím doma, televize mně již nebaví a na zahradě jsem udělal, co jsem mohl touto dobou. Včely vyzimovaly průměrně, něco jsem již prohlédl komplet.
Ale dnes jsem po důchodcovsku vyrazil na nákup. Běžně tou dobou spím, ale v 8.00 jsem vyrazil.
Po příjezdu mne upoutalo auto na blízkém parkovišti pro rodiny s dětmi. Vylezli dva "důchodci" a na hlavu si dali kulichy, na ústa roušky.a vidět jim tak byli pouze oči. A odhalte pak jestli je to skutečně důchodce. Fakt je, že ještě několik takto oděných jsem potkal. Ale nejen oni dávali najevo, že posun odchodu do důchodu díky tomu, že lidé jsou déle v produktivním věku fit, je oprávněný.
Market poměrně plný, ve frontě se dodržují odstupy, pokladní mladá děvčata, asi brigádnice. Používám i rukavice, před i po nákupu se stříkám Dettolem. Foukl jsem i do tašky,akorát jsem vyndal nebalené citrony. Doma opět, u klik mám zase desinfekci. A desinfekční mýdlo.
Sedl jsem si a přemýšlel o těch "vyčůráncích", co předběhli ty, kteří přišli řádně až na 9 hod. Třeba měli důvod. Nebo si řekli, když se vláda chlubí, jak díky známostem předbíháme ty ostatní v Číně, proč bychom my nemohli jednat podobně. Mimochodem nikde jsem nezaznamenal díky Ukrajincům za pronájem jejich Ruslanu. Jistě se bude tleskat těm čínským. Nevím kolik by se jich do Ruslanu vešlo. Jistě několik.
P.S. Opět jsme slavní. Historka o tom, jak jsme ukradli humanitární pomoc Itálii v době, kdy ji nutně potřebovali, již obíhá evropskými medii. Zlaté Klausovo pero s diamanty a potácející se Zeman s "virozou" u korunovačních klenotů. A teď jsem si vzpomněl. Předběhl mne ve frontě (ale omluvil se) důchodce, v košíku asi 40 plechovkových piv. Nic víc. Nějak jsem nechápal. Možná byly ve slevě.

Nahoru

Re: COVID-19 a politici

To jste napsal hezky - čtivě i zábavně .

Nahoru

Re: COVID-19 a politici

Jen připomenutí ohledně Číny- Vypuknutí epidemie způsobené virem Covid-19 se Čína díky svému autoritářskému režimu snažila tajit,jak to šlo dlouho.Už v prosinci se tušilo,že může být průšvih. Poslední 3 pandemie- SARS,prasečí chřipka a nyní Covid-vznikly v Číně,nikde jinde na světě.. A v budoucnu tam budou vznikat další,nedělejme si iluze Čína těžko v plném rozsahu dovolí WHO,aby zkoumala všechny okolnosti vzniku pandemie.. V r.2010 jsme v této zemi včetně Tibetu byli skoro měsíc a kdo na vlastní oči n eviděl ta množství lidí a úroveň hygieny-pohybovali jsme se i v menších místech nebo na severu, tak nemůže uvěřit.
K našemu MZd- 28.1. tvrdil ministr ve parlamentu nepravdy. Vůči zdravotníkům je o fatální a trestuhodné selhání státu, který tuto skupinu nejvíce ohrožených při poskytování pomoci,nechal na holičkách za ujišťování veřejnosti při tiskovkách,jak je vše zajištěno.To by nemělo být nikdy zapomenuto. Díky lidské solidaritě, neb lidem došlo,že v otázce zajištění pomůcek vláda lže, je Česko vybaveno textilními rouškami,které našily šikovné ruce. Máme u nás kapacity na šití nanoroušek,ale stále se čeká na Godota nebo na co,na jaká povolení? Respirátory FFP3 nejsou k dispozic v potřebné míře , v Česku by se vyrobit daly, tak směle do toho,Čína ty trojkové nevyrábí. A bude to mnohem levnějš,což byla škoda nevyužít. Nebo se musíme Číně,odkud obrovská pandemie přišla, stále klanět? Nakoupili jsme v Číně za miliardu nebo za kolik,ale třeba jejich rychlotesty na koronavirus mají až 20% chybovost. Čili každý pátý testovaný může mít falešné výsledky-jak poz.,tak negativní....
Z kompetenčního zákona vyplývá,že v nouzovém stavu je šéfem krizového štábu ministr vnitra nebo obrany.Lidé,kteří mají politickou odpovědnost, neb byli zvoleni a jmenování do funkcí prezidentem. Babiš tento zákon klidně porušil a úmyslně prosadil prof.Prymulu,který politickou odpovědnost nemá,aby to nebyl ministr Hamáček z ČSSD.Hamáček navíc navrhl vyhlášení nouzového stavu už o nejméně 10 dní dřív,než byl vyhlášen, neprošlo to,což byla škoda.. Prymula je sice odborník epidemiolog,ale nemá co dělat na postu šéfa krizového štábu. Tam patří šéfové silových ministerstev.
Ohledně zdravotníků- připojuji se s díky všem kolegům, sestrám,pracovníkům v sociálních službách i samozřejmě všem těm,kteří nyní zajišťují chod důležitých podniků od elektráren až třeba po přetížené prodavačky a prodavače nebo ty,kteří zajišťují úklid a vyvážení odpadků nebo chod měst a obcí a pomáhají seniorům. Poděkovala jim přeneseně ze Slovenska k nám i paní prezidentka Čaputová.
Možná,že se v distribuci ochranných prostředků pro zdravotníky v terénu stav mírně zlepší v tyto dny,zejména,pokud bude distribuce jen přes minist. vnitra a jeho složky a nebude se do toho plést MZd.Většina mteriálu půjde totiž do nemocnic ,ale ambul. specialisté přes okresní ČLK hlásí, že zítra by jim nějaké pomůcky měla dovézt Policie. dle propozic KÚ Libereckého kraje.
Jen pro ilustraci- situace na Českolipsku co do pomůcek pro PL pro dospělé byla dle mých informací minulý týden taková,že byly v průměru 3 ks respirátorů do každé ordinace, přišlo několik stovek roušek jako dar TUL Liberec pro 46 ordinací a ve čtvrtek odpoledne z KÚ 3 l dezinfekce na ordinaci.
Epidemie byly,jsou a budou.Španělská chřipka trvala 2 roky, ovšem v době,kdy země a obyvatelé byli zbídačelí strašnou válkou.
Třeba alespoň část lidí tato situace přivede k větší pokoře a poznání,jak jsme zranitelní Některé rodiny,kde jsou d obré vztahy,se semknou,některé se vlivem předchozí nesoudržnosti a nastalých finančních potíží začnou rozpadat, těžko říci.Skončila bezstarostnost. Propad rozpočtu bude děsný ,mnoho firem nebude schopno obnovit výrobu apod. Co to udělá s duševním stavem obyvatel,nelze předem říci. Nedávno v příloze HN vyšly rozhovory s tzv.mileniály a jeden mladík tam řekl větu,která by se dala tesat- Máme nedostatek nedostatku.. A ve Švejkovi,kde je vše, říká v kapitole Švejkova budějovická anabase starý ovčák, který vaří na peci brambory a u kterého Švejk a ještě jeden pocestný spí :" Voni lidi moc
zpychli,už ani to skopový nechtějí žrát. To jen samou drůbeř a všechno máslem maštěný. Von jim to pámbů vomlátí vo hubu. Válka bude. Nemám Švejka u sebe,ale snad cituji zpaměti dobře.
Hezké a pokud možno klidné dny!

Nahoru

Re: COVID-19 a politici

To, co jsem psal v úvodu, daleko lépe a s příslušnými záběry kamer shrnula Nora Fridrichová.

https://www.ceskatelevize.cz/porady/10117034229-168-hodin/220452801100322/video/757946

Takže žádné pomluvy

Dnes jsem přišel taky trochu s pomocí. Měl jsem doma 10 l. denaturáku do biokrbu, v lékárničce peroxid, jen ten glycerín ne. Zkoušel jsem krém na pleť, ale dělalo to neustále suspenzi, ani mixer moc nepomohl. Včera jsem si ale uvědomil, že mám 5l glycerínu jako náplň do diskotékového mlhostroje.Večer vyzkoušel, zda to není moc agresivní. Je pravda, že to vysouší pleť a trošinku štípe, asi ten peroxid. Chce to asi následně umýt ruce,minimálně ošetřit krémem. A tak jsem ráno míchal dle návodu WHO, cca 10l a rozvezl sousedům a kamarádům do firem.

Jako učitele na bývalém oděvním učilišti mně nejvíce štve, že si již dlouho nešijeme roušky. Jedna učnice by jich zvládla za směnu několik stovek. Přitom firem, i když menších, je tu dost. Na Slovensku to již přes dva týdny běží, státní zakázky, šičky mají práci a peníze zůstávají doma
U nás je situace jiná. Co si těch dolních deset neudělá a nevymyslí není. Zato se dováží draze z Číny a hned se to propagandisticky využívá. Mluvil jsem s majitelem oděvní firmy, je smutný, obchody jsou zavřené s nájmy svých obchodů si neví rady. Pomozte si sami. Ještě, že tady jsou, třeba VUT Liberec.

No a k té politice. Dnes mi přišel twitter Lubomíra Volného z SPD. Označil za TOPidiota europoslance Pospíšila, protože napsal...Belgie dostala svou objednávku 5 milionů respirátorů včera. Na letišti ji vítal ředitel letiště.
Flag of Czech Republic ČR dostala svou objednávku 1 milionu respirátorů dnes. Na letišti byla půlka vlády, aby si poslechla proslov zástupce ČLR a poděkovala za možnost si dodaný materiál koupit.
Myslím, že ti skuteční top Idioti se soustředí v jedné straně. Již delší dobu.

P.S. Nevíte, proč k těm letadlům jezdí polovina vlády v čele s Babišem a ukazují své ksichtíky do kamer? K čemu jsou tam užiteční? Místo aby řešili třeba draze nakoupené "rychlotesty", které akorát potvrdí, že nemoc je v pokročilém stádiu a tělo si již vytváří množství protilátek? A ještě s chybovostí 80%?

Nahoru

Re: COVID-19 a politici

Ach já hlava děravá!!! Přiznal jsem se k výrobě desinfekce s lihem a teď na mne "kleknou".

Žufánek vyráběl dezinfekční gel a zdarma ho rozdával obcím i dětským domovům. Celníci mu to zakázali
https://domaci.ihned.cz/c1-66739160?fbclid=IwAR3wLLAQyQvF4JM4ryLTLSYjLsK_1CtiQAsGb2n5FPtkGbVyuM2ho3-OEKE

Nahoru

Re: COVID-19 a politici

Trochu to tady odlehčím. Včera si manželka předtím než vyrazila za potravou pečlivě namalovala rty. Pak si před zrcadlem začala uvazovat roušku a teprve jí došlo, že rtěnka bude v roušce , tak ji setřela. Drží se léta toho, jak kdysi četla , co prohlásila anglická královna, že žádná dáma bez rtěnky nemá opustit dům.
No a je to stále pravda, před chvílí jsem viděl na Novinkách.cz foto jak anglická královna opouští Londýn, sedí v autě - bez roušky, ale rtěnku v malinovém odstínu má :-)

Nahoru

Re: COVID-19 a politici

Terenní ordinace stále nemají odpovídající vybavení. Asi ani mít nebudou,ačkoliv přece je všeho dost....Ukažte mi,kde to chybí a já tam to tam dovezu osobně. Moje bývalá odinace PL má 6 ks respirátorů FFP2,( to je tak na 3 dny), nějaké šité roušky a z MěÚ dostala darem něco dezinfekce,za což děkuje.

Doporučuji těm,kdo neviděli, zkouknout včerejší reportéry ČT.Reportáž pěkně chronologicky rekapituluje,"jak šel čas" na tiskových konferencích i jinak, jak politika first,protože šéfem Kriz.štábu přece nebude dle kompetenčního zákona ministr vnitra( mohl by mne zastínit),ale epidemiolog bez politické odpovědnosti a bez bezpečnostní prověrky na přísně tajné.Hrozilo to pádem vlády.... A k pláči taky je premiérovo vyjádření,že Krizový štáb rovná se vláda a komu,že to není jasné???
Pěkně v těch Reportérech hovoří dr.Šmucler a přirovnává zmatek v pokynech a nákupech k Hlavě 22. Ve světle zprávy BIS,kterou má Babiš dávno k dispozici,že zde nakupovali přes čínskou ambasádu vysoce postavení čínští překupníci ochranné pomůcky a vyváželi do Číny, odkud epidemie přišla( skoro 2 měsíce epidemii tajili a nechali ji rozšířit do světa ) , to fakt je jako v Hellerově románu. Jenže v něm byl Milo jen jeden.Tady jich je u nás,obávám se, daleko více. Nakupujeme za draho rychlotesty,které se nedají použít na rychlé vyhledávání nakažených koronavirem,protože protilátky třídy IgM se opravdu tvoří až za několik dní a testy nejsou příliš validní.Slováci je odmítli a naopak se krom jiných napojili na laboratoř dr.Pekové,která vyvinula své testy,neb je šikovná.Je to pro ni jistě satisfakce po tom,co ji zde v přímém přenosu naši vrcholní představitelé znectili a zaklekli na laboratoř a znemožnili testování.
Hezký den!

Nahoru

Re: COVID-19 a politici

Dobrý den, paní doktorko. Mohla byste, prosím, dát konkrétní odkaz na ustanovení kompetenčního zákona, které stanoví, že "šéfem krizového štábu" má být ministr vnitra?
Děkuji předem, hezký den
F. Chot

Nahoru

Re: COVID-19 a politici

Sleduji taky slovenskou Jednotku, kde běží dole titulky, co dělají oni. Opírají se především o domácí zdroje. Roušky (doporučované látkové) již šijí firmy téměř 3 týdny, octárny a lihovary vyrábí desinfekci. Včera jsem poslouchal rádio, že textilní firma na autopotahy v Roudnici ušije za den 20 000 roušek a vybavila tak Roudnici i okolí. No je to půl milionu za měsíc. Kolik takových firem je? Využívají i testy naší odbornice dr. Pekové, když tady měla problémy a "sama" se nakazila dle ministra zdravotnictví? Proč radši poklonkujeme čínským soudruhům, že nám dodali jednorázové, s potřebou měnit každé dvě hodiny? Na Slovensku již delší dobu těmi látkovými vybavují kraje zdarma obyvatele nad 60 let.
Ví se, že BIS informovala vládu již v polovině ledna o situaci v Číně. No kdo by je bral vážně, když i prezident o nich mluví jako o obyčejných "čučkařích" ?
Premier Babiš nám přečetl, co napsal vedoucí PR týmu Prchal. takže to byl jiný Babiš. Omluva. Bohužel ta prodleva mezi varováním a chaotickém konání se moc omluvit nedá. Občané reagovali, vláda ne.

P.S. Tak mne napadá demonstrace Milionu chvilek, kde Minář hovořil o nebezpečí, které vyplývá pro naši zemi z toho, že premiér řeší své problémy na úkor problémů státu. Vyplnilo se to, bohužel. Copak dělal na přelomu ledna a února? Vlastizrádci Peksa a Zdechovský, hloupá a totálně neschopná poslankyně EU parlamentu Holmeierová, příprava zákona na ochranu Babiše, žaloba státu kvůli Agrofertu k soudnímu dvoru EU a další.

Ještě že svítí sluníčko. Bude líp.

Nahoru

Re: COVID-19 a politici - krizový štáb!

It´s elementary, dear comrade Chot (a opakovaně jste viděl ten poslední odstavec i na TV obrazovce nebo v tisku):

Ústřední krizový štáb (dále jen „ÚKŠ“) je pracovním orgánem vlády k řešení krizových situací. Byl zřízen usnesením vlády č. 33 z 11. ledna 1999 jako Meziresortní krizový štáb (viz Statut ÚKŠ).

Jeho úkolem je připravovat návrhy na řešení nastalé situace, koordinovat, sledovat a vyhodnocovat opatření přijímaná vládou, ministerstvy a jinými správními úřady.

ÚKŠ je aktivován předsedou vlády a jeho řízení je v gesci MINISTRA OBRANY v případě vnějšího vojenského ohrožení České republiky, při plnění spojeneckých závazků v zahraničí a při účasti ozbrojených sil ČR v mezinárodních operacích na obnovení a udržení míru NEBO v gesci MINISTRA VNITRA v případě ostatních druhů ohrožení republiky, při poskytování humanitární pomoci většího rozsahu do zahraničí a při zapojení České republiky do mezinárodních záchranných operací v případě havárií a živelních pohrom. ÚKŠ má 36 členů, kterými jsou náměstci ministrů a představitelé významných úřadů. ...

VIZ TŘEBA: https://www.mvcr.cz/clanek/krizove-staby-98.aspx

Nahoru

Re: COVID-19 a politici

Tuším,že někdy v lednu či únoru byl premiér ve Francouzských Alpách,je vyfocen i s drahým pivem na stole, a to v horském středisku,které se později prý ukázalo býti dosti "zakoronavirované".
Ono je jasné,že v této situaci není jednoduché obstát. Ovšem vše by bylo jiné,kdyby politici nelhali ještě koncem ledna veřejnosti,,že jsme připraveni a všeho je dost a pak se postupně ukázalo,jak je král nahý a jakému obrovskému a neúměrnému riziku jsou vystaveni zejména zdravotníci .A ten stav trvá bohužel dál, pomůcky stále chybí,což veřejnost ví je msolidární a ,nelze na ni zařvat,zesměšnit,zadupat,zakleknout nebo jinak dehonestovat.
Nyní je krom pomůcek nejdůležitější zajistit dostatečné množství souprav na testování obyvatel. Poněkud začínáme zaostávat,což není dobře.
Podle článků,které mi chodí,je jedním z časných případů nákazy koronavirem náhlá ztráta čichu.Postižený přitom nemusí mít žádné jiné příznaky.
Hezký den!

Nahoru

Re: COVID-19 a politici - krizový štáb!

Aby bylo jasno- nemám nic proti prof.Prymulovi jako vakcinologovi aj.Ale změnit Status ÚKŠ jako účelofku ( krom toho jeho změny nebo změny jeho jednacího řádu musí dle zákona též odsouhlasit Bezpečnostní rada státu-,jestli pak byl v tomto punktu zákon taky obejit?)- a jmenovat do čela člověka mimo MV bez bezpečnostní prověrky, to není dobře .Důvod nebyl odborný,ale politický,osobní ..Je pravda,že část obyvatel si zvykla,že čelní představitelé zákon porušují,bezpečnostní prověrku nemá ani hradní kancléř protože jako za komunistů jsou si někteří lidé rovnější,,ale části nedodržování zákonů prostě vadí.
Děkuji panu Tichému za odkazy na zákony.Není žádné umění si je dneska najít a pročíst.
Hezký den!

Nahoru

Re: COVID-19 a politici - krizový štáb!

Já bych si dovolil doplnit, že..:

č. 240/2000 Sb, § 24a

Ústřední krizový štáb

Ústřední krizový štáb je pracovním orgánem vlády pro řešení krizových situací. Jeho složení a činnost upravuje Statut Ústředního krizového štábu, který schvaluje vláda.

např. zde: https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2000-240

O nutném vedení ministrem vnitra ani písmeno. Článek na stránkách mvcr je hezký ale zákoník říká to, že složení ÚKŠ schvaluje vláda.

Pokud by došlo k porušení zákona, jistě by na to už někdo hlasitě upozornil.

Hezké odpoledne.

Nahoru

Re: COVID-19 a politici - ach jo ...

I kolega Tschunko si přečetl, že už v lednu 1999 vláda zřídila Mezirezortní krizový štáb. Zřídila ho prozíravě PŘEDEM, aby v případě jakékoli krize mohl štáb IHNED ZAČÍT s řízením záchranných prací.

Místo toho AB dlouho odmítal takto postupovat, "štáb = vláda" (s cca polovičním počtem lidí, odborníků na všechno kromě C-19 !?) a poslouchali jsme Kenovy plky, jak je všechno OK, a nesrozumitelné "informace" pana předsedy.

Nakonec prozíravé nařízení z r. 99 AB "operativně" úplně překopal, aby Hamáčka z čela štábu odstavil. Možná (?) o tom vláda i hlasovala, ale výsledek byl předem jasnej. A ztráta drahocenného času taky!

Takže 38-členný krizový štáb ODBORNÍKŮ nezasedá dodnes. Místo toho máme jakousi "firmu".

Nahoru

Re: COVID-19 a politici

Dobrý den,
nebudu hájit vládu atd., ale zeptám se, kolikrát se sešel KŠ našeho města? Co jsem koukal na stránky města, tak jednou. A otázka, kde byl předseda KŠ po celou dobu? A jeho vyjádření, jak se všechno zvládlo atd. Opět ostuda.

Nahoru

Re: COVID-19 a politici

Tento týden se sešel v pondělí,středu a sejde se zítra. Napište třeba paní S.Brychtové,ona Vám to řekne., kolikrát se KŠ schází. V N.Boru jako v jiných místech se projevuje obrovská solidarita lidí a ochota pomoci. Máme velmi dobře propracovaný model a systém sociální péče, kterým se inspirují i v jiných okresech. Školy, dle mých informací, to zvládají dobře, a rodiče vesměs taky- před nimi tedy fakt smekám. Samozřejmě ne všichni obyvatelé se zapojí, to ale vychází z jejich povahy. Někteří se raději vyžívají ve šmírování a pomlouvání atd.
Dobrá zpráv je taky, že od 1,4. začne školní jídelna na Náměstí Míru vařit, veřejnost si může objednat kompletní oběd za 65 korun.To je při dnešních cenách, kdy jsme byli od minulého roku svědky prudkého zdražování potravin a inflace blížící se k 4%, zadarmo.A vaří tam dobře.
Přeji hezké dny!

Nahoru

Re: COVID-19 a politici - jak je to v NB

Možná pana Bláhu uklidní, když si prostuduje Statut našeho krizového štábu:
https://www.novy-bor.cz/assets/File.ashx?id_org=10715&id_dokumenty=5508

Statut byl naposled novelizován v únoru 2017 - a teď samozřejmě bez úprav platí naostro (což je logický a správný postup).

Mj. je tam ustanovení, že KŠ posílá do Liberce "standardizované hlášení, které je součástí Krizového plánu ORP Nový Bor, s informací o vývoji mimořádné události nebo krizové situace, a to vždy po úvodním zasedání krizového štábu a dále nejpozději v 7.00 a v 17.00 hodin, pokud hejtman Libereckého kraje nestanoví jinak."

Že by se mělo posílat denní hlášení taky Jiřímu Bláhovi, to jsem ve Statutu bohužel nenašel :o)

Nahoru

Re: COVID-19 a politici

Kdo sledoval včerejší interview s Hamáčkem, mohl si udělat jasno, jak to je a bylo s krizovým štábem. Málem padla vláda. A ještě dodal, že jistě bude po zklidnění situace VYŠETŘOVACÍ KOMISE, která prověří, kdo co dělal a co kdo nedělal. Pro pana Trunschku

https://ct24.ceskatelevize.cz/domaci/3067300-zive-ministr-vnitra-jan-hamacek-hostem-interview-ct24

Před dvěma hodinami jsem přijel docela rozezlen z Nového Boru. Jedu si ve vymezeném čase důchodcům pro týdenní dávku ovoce a zeleniny. Je devět, tedy neměli by být žádní mladí lidé. Ale již ve vchodu mne předbíhají dva muži, jeden v montérkách. Dívenka tam stojící se snaží jim zabránit vstupu, absolutně je pro ně vzduch, ignorují ji a tak aspoň za nimi říká "proběhněte prosím rychle". Jenže v obchodě nejsou zdaleka jediní. Dokonce mladé páry s košíky, kde moc nemají, asi si krátí volno. Je po půl desáté a to se již hrnou i rodiny s dětmi. Dívenka tam již není, je mi jí líto. Co může dělat? Poznatek zavolám MěP NB. Snad mají pravomoc dávat pořádné pokuty. Ono by se to rozneslo a opatření by fungovalo. Je to absolutní opovržení nejzranitelnější skupinou.

P.S. Povzbuzující zpráva. Na ministerstvu zdravotnictví se po více jak dvou měsících rozhoupali a včera píší...Ministerstvo zdravotnictví usiluje v současné době také o maximální soběstačnost České republiky ve výrobě ochranných pomůcek.
Nebo k pláči?

Nahoru

Re: COVID-19 a politici

Zátěžové budou velikonoce,neboť se najde mnoho lidí,kteří se budou snažit nařízení obcházet.Nedělejme si iluze. Tak budou letos prostě svátky doma, něco se napeče,bude menší obžerství a vajíčka lze obarvit za pomoci dětí, výzdobu udělat doma nebo na zahradě. Ono se to nezblázní..
Když jsem dnes viděla skvělý černý vtip, který pak napíši a který se týká mytí rukou,tak jsem si vzpomněla na obdob před několika lety ,kdy v Boru byla epidemie průjmovitých onemocnění. Tehdy jsem byla požádána ČL deníkem,zda bych nenapsala o průjmech nějaký článek. Při rešeršování maetriálů jsem narazila na otřesný průzkum mezi českou populací.
Asi 15 % Čechů, nekecám, zejména tedy mužů, si po použití toalety neumyla ruce,a to ani po velké potřebě.. Tak,pak čemu se divit,že.
Ten obrázek kolující po netu je velmi pěkný.Kohoutek,tekoucí voda, pod ní 2 ruce s mýdlem a text
:Myjte si ruce dlouho a důkladně, tak důkladně,jako kdyby Vám podal ruku Babiš....

Hezký den!

Nahoru

Re: COVID-19 a politici - pohled právníka

Premiér nejdříve odkládal vyhlášení nouzového stavu, navrhované ministrem vnitra již 2. března, v rámci vyhlášení nouzového stavu 12. března nesvolal Ústřední krizový štáb a nejmenoval ministra vnitra jeho předsedou, ale nahradil činnost štábu mimořádným zasedáním vlády, kterému předsedal. Následně vláda vyhlásila v noci z 15. na 16. března předělaný status Ústředního krizového štábu, a tento zřídila. Do jeho čela jmenovala podivně, místo dosavadních ministrů vnitra nebo obrany, politicky nezodpovědného „narychlo odborného náměstka“. Z členů štábu vyloučila zástupce vrchního velitele armády a naší klíčové infrastruktury (jaderných elektráren). Podrobnosti čtenář zná z tisku.
Tento princip podřízeného samoděřžaví ignoruje demokracii. ATD.

https://www.ceska-justice.cz/blog/vlada-konci-legalitou-legitimitou-demokracii/?fbclid=IwAR1Vb4Q4ITXSXe-2VaGZpYdDELXnOe5W0znMZyS6zUfmuXyMjcaTzYe4lqk

Nahoru

Re: COVID-19 a politici

Hezký vtip. Vzpomínám taky na výbornou scénku s Pier Richardem, jak dělal reklamu na mýdlo. Naše mýdlo vám umyje ruce až na... a kamera sjela na rukáv, z kterého koukaly kosti.
A když už jsme u těch scének, pamatujete na Vesničko má středisková? "už nastavili, já půjdu až nastaví!". Včera jsem si vzpomněl u tiskové konference vlády. Ta taky celou dobu nastavovala. Tu parametry, tu systémy, tu programy atd. Vynikala Schillerová.
Taky proběhla zpráva, že Německo počítá s prohloubením rozpočtu, který byl 7krát přebytkový o 150mld. EUR. Jenže na rezervách má z dob blahobytu několik stovek mld. EUR (tuším říkali 3), takže má kde brát.
Možná nám příznivci ANO vysvětlí
Proč se dělal za nebývalého růstu ekonomiky stálý schodek
Kam zmizelo 20mld z privatizačního fondu určeného pro tyto potřeby. Ani Kalousek na ně v době hospodářské krize nesáhl.
Kde jsou ty 2 000 000 000 000 Kč, slibované za těžbu lithia? Hit předvolební kampaně ANO.
Kde je těch 200 000 000 000 Kč navíc každým rokem, jak slíbil Babiš, když bude stát řídit jako firmu?

P.S. Na závěr mi dovolte, abych poděkoval lidu a vládě Německa, že nám tu postavili ty hytlermarkety jako Kaufland, Penny, LIDL atd, díky nimž jsme dobře zásobeni v těchto vyjímečných dnech potravinami a věcmi denní potřeby, často z jejich provenience. Když to tedy neudělal Babiš, Hamáček, Zeman a další.
A taky té, mnohými Čechy nenáviděné EU, za to, že nám poslala 25,5 mld. Kč na pomoc v boji s nákazou. Kolik pak nám pošlou soudruzi z vedení Ruska a Číny, ke kterým tak toužebně vzhlíží pravá česká družina, sdružená v Parlamentních listech? Nebo SPD.
https://www.facebook.com/179497582061065/videos/893976601063823/

Nahoru

Re: COVID-19 a politici

Nechápu, co tady všichni jen lajete. To fakt nevidíte, že ta opatření jsou nutná. Víte někdo o někom, kdo by to dělal líp ? Já po pravdě a sám za sebe napíšu, že i když jsou některá opatření třeba nepříjemná, vydržet se to dá. Můžete zkusit vidět tu sklenici lépe polo plnou. Buďte rádi, že vám nic není .

Nahoru

Re: COVID-19 a politici

Za svou osobu mohu jenom napsat,že vůbec nezpochybňuji,že opatření jsou nutná, většina lidí je dodržuje a chápe je. A taky jsem napsala,že není jednoduché v této situaci obstát,račte se podívat.. Jenže- politici veřejnosti lhali.,že jsme připraveni atd. Čína tutlala epidemii , někdy od listopadu začaly prosakovat první zprávy. Vláda je díkym tajným službám musela mít.. Stačí si fakt připomenout památné vystoupení min.Vojtěcha 28.1.,jak jsme připraveni. Tuším,že dokonce tehdy řekl,že na koronavirus se neumírá.. Pak,když se postupem času odhaluje pravda,tak už se důvěra hůře obnovuje ,to je logické. Naštěstí jsou jejich sdělení,tiskovky atd.zaznamenány. Mám spoustu mailů ,jelikož jsem v rozdělovníku, od odb.společností ČLK, KÚ, MzD, lékařských společností atd. To,jak byly a jsou distribuovány ochranné pomůcky, proběhlo i sdělovacími prostředky a lze si o tom udělat úsudek,pokud slepě nevěříte,že věrchuška se nemýlí a nesmí být tudíž kritizována.Lékaři,kteří v první linii dlouho nic neměli a byli trestuhodně naprosto nevybaveni,si to jistě nevymysleli. Nyní se třeba ukazuje,jak katastrofálně jsou vybaveny ústavy soc. péče pro seniory,čili pro ty nejohroženější. Maláčová s Vojtěchem se hádá,kdo za to může,svalují na sebe vinu a je vydáno zásadní doporučení měřit seniorům 2x denně teplotu. Ještě by mohli,jako ve Švejkovi,vyplazovat jazyk.Vždyť to je směšné,nejvíce pomůže odpovídající vybavení personálu, který( zejména ženy), v těchto zařízeních dře za mizerné peníze,aby se infekce dále mezi seniory nešířila. Místo toho se bude pomalu pořádat veřejný hon na ta zařízení,kde se koronavirus objevil A jsem upřímně zvědavá,i když se to asi těžko veřejnost doví, kolik peněz z těch cca 32 mld korun od EU zůstane za drápky českých Milů z Catch No.XXII, různých šíbrů, kmotrů a přítelíčků. Nedělám si žádných iluzí.
Přeji hezký den

Nahoru

Re: COVID-19 a politici - krizový štáb!

Právě, že je to prosté.
Holinky jako hodinky, že ...
Statut KŠ není zákon. To za prvé.
Je to nařízení vlády - tedy její usnesení. To může vláda kdykoliv, sama o sobě, změnit a nepotřebuje k tomu Parlament, jak je tomu u zákonů. To za druhé
Jistě, je v tom politika, resp. pnutí uvnitř koalice, ale to Vás neopravňuje k tomu, upravovat si fakta podle toho, jak chcete aby vyzněla. To za třetí ...
Hezký víkend!

Nahoru

Re: COVID-19 a politici

O tom čichu to slyším poprvé. Zajímavé ...

Nahoru

Re: COVID-19 a politici - krizový štáb!

Ale, jak vidíte i zde, "někteří" hlasitě "upozorňují" - nikoliv na porušení zákona, ale podle notiček propagandistických médií na vymyšlený pseudoproblém, který se skutečně hodí jen k manipulování s lidmi, k pomlouvání. A to pochopitelně Babiše nemusím a umožnění existence jeho vlády s ČSSD beru jen jako menší zlo.

Nahoru

Re: COVID-19 a politici - krizový štáb!

Sakra, proč se to nerovná pod příspěvky, na které jsem reagoval?!
Njn ...

Nahoru

Re: COVID-19 a politici

Někomu holt nestačí prostá fakta a kalendář:

2. března navrhoval ministr vnitra nouzový stav - AB a vláda ho přehlasovali.
12. března vyhlášen nouzový stav, který řídí vláda odborníků (= "Ústřední krizový štáb").
V noci z 15. na 16. března vláda "operativně předělala" dávno připravený statut ÚKŠ.

Nejen, že hrozil pád vlády, ale bylo ZTRACENÝCH 14 DNŮ, které nás všechny ještě budou sakra mrzet.
BTW: "Politiku" do boje s C-19 zanáší AB s Márou - ne my, co si tady píšeme!

PS: Všímavý čtenář HP dávno ví, že se tu příspěvky řadí chronologicky za sebou (dear Watson).

Nahoru

Re: COVID-19 a politici

Ještě k těm ústavům,které pečují o seniory- ač se vedení mnohých snažilo si opatřit ochranné pomůcky, nemohlo Např. DD ve Sloupu v únoru objednané pomůcky nedošly. Stát nákupy zcentralizoval a ÚSP nebo DD nakupovat jako samostatné subjekty nemohly .Za nákupy zodpovídalo MZd. A těch případů v republice je!. Zcela určitě na ústavy bude nyní svalována vina,protože onemocnění se budou v těchto zařízeních objevovat stále více.

Nahoru