11/2020

Verze pro tisk |

Minule jsem končil tím, že za mimořádné situace krystalizuje v lidech to dobré, ale i to zlé. Typickým příkladem prvního je obrovské zapojení těch, kteří se pustili do šití roušek, míchání dezinfekcí, pomoci starým lidem.

Také jsem před časem v deníku psal, že této mladé generaci chybí velký historický zážitek. My měli Sametovou revoluci, moji rodiče zažili Pražské jaro a nástup normalizace, babička často vyprávěla o druhé světové válce, prababička o španělské chřipce.

Tak už to mají. Synové posílají fotky, jak se svými přítelkyněmi šijí roušky, žáci se mě ptají, jestli bych namíchal ze surovin dezinfekční gel nebo jestli nevím o dětech, které by potřebovaly pomoc s domácí výukou, protože jejich rodiče jsou v této době moc vytížení.

V mých Oknech si lidé zdobí okna duhami, aby podpořili lidskou soudržnost.

A samozřejmě tu máme i záporáky. Na jedné straně tu sortu občanů, která se vrátila z rizikových oblastí a obchází karanténu, jak se dá. A často to nejsou lidé, bez kterých by se hospodářství neobešlo, nebo kteří by po čtrnácti dnech bez plné mzdy umírali hlady. Druhou sortou jsou nenávistní jedinci, kteří se neobejdou bez nálepkování druhých. Když už jim nestačí sluníčkáři nebo pražští kavárníci, vymysleli si italské lyžaře, pražské chataře. Hele, kolik z vás je očkovaných proti chřipce (dvě stě korun)? Kolik z vás udělalo do této doby něco, aby se chřipka na začátku roku nešířila a nezabila těch několik stovek lidí?

Za největší hyenismus Českolipska těchto dnů považuji příběh Jonáše, o kterém někdo začal šířit SMS, že je nakažený a že nedodržuje karanténu. Hnusní lidé psali jeho mamince. Přitom on byl od začátku v izolaci v Zákupech. Mimochodem připravuji s ním rozhovor do Štafety, snad ho do zítra dokončíme. Ale nebavíme se ani tak o jeho neslavném prvenství, jako spíše o jeho přerodu, o jeho fascinujících cestách po celém světě.

Jako reakci na lidskou nenávist natočil toto video.

Mimochodem k té druhé skupině, záporáků, počítám i Miloše Zemana, samolibého staříka bez jakékoliv sebereflexe. Svým projevem nepřekvapil. Myslím, že kdyby ho nedělal, prospěl nám. Místo aby sjednocoval, opět jen prohloubil zákopy mezi těmi, co ho obdivují, a těmi, co ho nenávidí.

A my teď potřebujeme být jednotní. Což neznamená, že zakážeme opozici a přestaneme upozorňovat na chyby, které naši vrcholní představitelé dělají. Zkusme maximálně dodržovat opatření a doporučení. To je dnes větší hrdinství než cokoliv jiného. Snad kromě práce lékařů, protože na nich záleží a hlavně bude záležet, jestli ofenzivu viru ustojíme se ctí.  

Já moc pestrý týden nemám, ale hrozně moc jsem se toho naučil. Vyzkoušel jsem snad desítku nástrojů, jak komunikovat s dětmi. Škoda jen, že stejně jako bylo nepřipravené zdravotnictví, bylo nepřipravené i školství. Už dávno, jako třeba v mnou navštíveném Finsku, mohly existovat na všech školách jednotné platformy pro on-line vyučování. Ale je fakt, že možná tohle učení se přímo v krizi má lepší efekt než nezáživná školení někde v Centru vzdělanosti pod vlajkou EU.

Takto se například snažím dohánět s prvňáčky, druháčky a třeťáčky výuku prvouky.

Dříve jsem považoval své vyučovací hodiny za něco soukromého, vadila mi i přítomnost cizího žáka ve třídě. V Oknech, kde máme několik asistentek, moc se nezavírají dveře, stěny jsou tenké, existují otevřené dny pro rodiče, se pro mě učení stalo daleko více veřejné. Jsem takový introvertní extrovert. Mám hroznou trému, ale pak si vše užívám. Herec by ze mě nebyl (ale nyní dělám do Štafety rozhovor s jedním hercem původem z Českolipska, který s trémou bojuje celou kariéru). 

Pro kolegy: program se jmenuje Movavi Screen Recorder. Když video zkouknete, na několika místech dělá chyby ve sladění mluveného slova s obrazem. Zkusím ještě vychytat, prezentaci jsem pouštěl z flešky apod. Prověřoval jsem včera šest podobných programů, ale tento mi přišel nejlepší. Stál mě 730 korun, je sice v angličtině, ale dost intuitivní. 

Teď mi do pošty přišla další výzva z českolipské nemocnice, tak ji hned sdílím. Deník vyjde za deset minut.

TYTO ROUŠKY NYNÍ POTŘEBUJE ČESKOLIPSKÁ NEMOCNICE.

DĚKUJEME VŠEM!!!!!!

Návod na bavlněnou roušku s kapsou na filtr 15 x 20 cm podle Technické univerzity v Liberci.

Odkaz

A na závěr něco optimistického. Na tomto odkazu můžete pozorovat čápy, kteří se vrátili zahnízdit ve Stružnici.

Držme se!

Nahoru

Komentáře

Re: 11/2020

Podle toho, co je na FB Cvikov, jsem toho kluka učil. Byl jedním z nejhodnějších, nejskromnějších, co jsem kdy měl. Přeji brzké uzdravení.
A k obcházení karanteny podle kreditní karty. Myslím, že to není až tak objektivní. Příklad. Matka mé známé nesmí vycházet z domu pro přestárlé lidi. Dala tak (přes pečovatelku) kreditku dceři, aby ji vyzvedla důchod. Možná tak jednali i mnozí v karanténě. Jak jinak se dostat k hotovosti, abych zaplatil těm, kteří mi přinesou třeba nákup? Nebo dám kreditku někomu, komu důvěřuji, ať mi nakoupí?

Nahoru

Re: 11/2020

Jsme aktuálně opakovaně aktivní novým příspěvkem a komentáři, tak si dovolíme ještě další komentář :)

Pan Milan Bárta, jak vidno, má "prázdniny", projevilo se to vskutku v dobrém!
Zajímavě, čtivě! A to je dobře! Propagace "svých" Oken také dobré! Jak jinak :)

Nicméně, stran těch "prázdnin". Milane, jak to vnímáte, vidíte? Coronovirová pauza až do konce května nebo ještě déle, diskuse o škole v jednom z běžných letních prázdninových měsíců... Dnes má údajně ministr školství sdělit (možná) jasné slovo. Situace nevídaná, ale co naděláme... Mimochodem, zmíněné edukační programy jsou fakt moc zajímavé!

Coronavirus, vedle fůry značně nepříjemných až devastujících dopadů, má i nečekané kladné stránky - příkladně nové skvělé pozitivní sociální aktivity, soudržnost, pomoc... Pochopitelně se najdou výjimky, jinak by to snad ani nešlo. Škoda, že v čele toho, oproti Zuzaně Čaputové, skvělé a empatické slovenské prezidentky, je její zapšklý až nenávistný český "kolega" MZ, teatrálně populistický český Slovák Bureš a jim podobní...

Jonáš Jirout, který je osobností nejnovější Štafety Milana Bárty (chválíme na jiném místě), si zlobu nenávistné části společnosti nezaslouženě prožil na vlastní kůži. Určitě to dá! Dotyčné plivající žel nezměníme!

Souhlasíme s předchozím komentářem Jiřího W. Moldavita. Život není jednoduchý, občas zcela logické, nevinné úkony se někomu jeví za hranou. Cvičně jsme "prozkoumali". Sousedovi nakoupila vnučka, platba byla s jeho kartou, dle "bankovního bratra" vlastně nakoupil soused osobně, v karanténě naštěstí nebyl. Jiný pán také nebyl v karanténě, ale kouřil v lodžii svého bytu, pochopitelně bez roušky, sousedi volali na policii... Naše kamarádka kvůli chronické nemoci musí často pít, cestou na nákup se napila z lahvičky s čajem, roušku na tu chvilku odsunula, protijdoucí pán ji velice hlasitě vyčinil... Ano, někdy více tolerance, někdy více ohleduplnosti!

Ostatně nick Zahradník za "osobní příběhy" pléduje! Stále více, v souvislosti s délkou všech opatření, budeme vedle těch pozitivních příběhů zaznamenávat i ty opačné. Obdivuhodný zájem je příkladně o naše seniory! Platí žel i to, že o každém potřebném se vědět nedá. Jsou tací, kteří žádný signál nevysílají, okolí (mnohdy dokonce znalé) se nezajímá. Sami jsme zaznamenali případ seniora, který již vážně uvažoval o suicidu, není dle svého handicapu schopen opustit byt pro léky, jídlo či jiné, ovšem jeho sousedé s rouškami na ústech každý den autem jezdí na nákupy... To jsou, pane Zahradníku, osobní příběhy, takže vám přejeme příjemnou četbu...

Stejně tak je boží, vidíme-li zdravotníka z první linie ohrožení s obyčejnou ústenkou, následně předsedu české vlády s respirátorem nejvyšší třídy, již takřka neviditelného ministra zdravotnictví se super módní rouškou, vládní elitu na přivítání letadla z Číny atd. Ano, ano, volební kampaň žije a běží i v těchto dnech! Stovky miliard nového rozpočtového deficitu, tedy pomoci "potřebným", snad neskončí (zase) v kapsách oligarchů, populistických politiků a jim podobných...

Nahoru

Re: 11/2020

Dobrý den. Já situaci rozhodně nevnímám jako prázdniny. Za prvé kvůli tomu, že se snažím školním dětem věnovat stejně, v některých ohledech ještě víc (stále hledám cesty, jak je zabavit, jak do nich "něco" dostat). Ani si nepřeji, aby někdo rušil školní rok už teď. Asi si všichni umíme představit, jak by děti po půlroce "nicnedělání" vypadaly. A také si myslím, že potřebují nějaký režim. Za druhé kvůli tomu, že prázdniny většinou trávím na cestách. A ty teď dlouho nebudou možné. Učit o prázdninách mi nevadí, chápu mimořádnost situace.

Propagace Oken ... takový už jsem. Dříve byl nejlepší školou na světě českolipský gympl, teď je to ZŠ Okna :). To je jasné.

Nikde jsem nepsal o souvislosti používání platebních karet a porušování karantény. To mi předchozí dva diskutující podsunuli. Ale vím, kdo byl během jarních prázdnin v zahraničí. Ten by se zejména měl chytit za nos, pokud nešel do podobného režimu jako já.

Díky za diskusi.Ať to tady trochu žije.

Nahoru

Re: 11/2020

Ohledně "všímavosti" sousedů- jeden známý z vesnice od N.Boru přes kopec nabídl asi před 10ti dny místním seniorům pomoc při nákupech,donášce léků atd. Jen to oznámil,tak asi za hodinu mu volali z PČR z České Kamenice,že tam mají upozornění od občana. Občan se ptal ,na jaké IČO to bude dělat,kolik za to bude brát peněz atd., prý se to má prověřit.Ten malý český práskací človíček asi vycházel z toho,že on by si tu pomoc seniorům nechal štědře zaplatit a tak. Policista byl samosebou rozumný. To je taky jeden příběh z dnešního života...
A Češi jsou kabrňáci na humor.
Prý je to teď v Česku jako za komoušů. Za hranice se cestoval nemůže, tvoří se fronty na určité zboží a vládne nám Slovák,který neumí česky....

Hezký den!

Nahoru