Autor - Lucie Johanovská

Pěvecká soutěž Lípa Cantantes 2024

18.1.2024 17:23 | Hudba

Letošní 11. ročník pěvecké soutěže Lípa Cantantes, kterou vyhlašuje Mezinárodní hudební festival Lípa Musica a Základní umělecká škola Česká Lípa, se uskuteční v pátek 16. února v prostorách ZUŠ Česká Lípa.

Českolipský komorní cyklus představuje svoji sedmou sezónu

18.12.2023 11:00 | Hudba

Sotva dozněly tóny posledního koncertu letošního Českolipského komorního cyklu už je tu pozvánka na příští rok. ARBOR – spolek pro duchovní kulturu připravil pro příští rok jeho sedmé pokračování. Od února do prosince nabídne v České Lípě a jejím okolí šest komorních koncertů věnovaných klasické hudbě se zpestřením v podobě přesahů do světa folklóru, jazzu a world music. Sedmá koncertní nabídka láká na přední osobnosti české klasické scény, jako jsou světově respektovaní umělci – klavírista Jan Bartoš či kytarista Pavel Steidl. Cyklus tradičně představí i mladé talenty, a to klavírní Mucha trio, které na sebe upozornilo již v řadě mezinárodních soutěžích. V rámci sezóny vystoupí dále varhaník a komponista Ondřej Múčka, folklórní soubor z lašsko-valašského pomezí Ruky na dudy nebo zpěvačka a skladatelka Marta Töpferová se svým multižánrovým projektem Milokraj. Hudební setkání se uskuteční v českolipském kostele Mistra Jana Husa či Jiráskově divadle, letní koncert vezme návštěvníky znovu na výlet do historické usedlosti v obci Janovice u Kravař u České Lípy. Předprodej vstupenek bude zahájen 8. ledna, v nabídce cyklu je opět i zvýhodněné předplatné na celý ročník. 

Adventní koncert komorního cyklu s moravským folklórem i jazzem

29.11.2023 09:00 | Hudba

Finální tečku za letošním šestým ročníkem Českolipského komorního cyklu udělá v úterý 12. prosince v Jiráskově divadle v České Lípě adventní koncert v podání populární cimbalistky, zpěvačky a skladatelky Zuzany Lapčíkové. Ta si v projektu nazvaném Z nebe jest vyšel ke spolupráci přizvala své kolegy, se kterými hraje v kvintetním obsazení, ale i zajímavého hosta ze světa jazzu. Jejími komorními partnery budou saxofonista Štěpán Flagar, kontrabasista Jožka Mikulka, klavírista Stanislav Mácha a bicista a perkusista Otto Hejnic. Šperkem večera bude respektovaný jazzový klavírista a skladatel Emil Viklický. Program večera nabídne adventní moravské lidové písně v jazzových aranžích, skladby z alba Marija Panna přečistá – Písně adventu a Vánoc z Moravy.

Stabat Mater v podání dua Kchun nově na CD

20.11.2023 10:00 | Hudba

Ve čtvrtek 23. listopadu vychází nová nahrávka. Vokální duo Kchun působící ve složení Martin Prokeš, tenor, a Marek Šulc, baryton, připravilo před rokem novinku v podobě světové premiéry úpravy díla Stabat Mater soudobého italského skladatele Marca Rosana s doprovodem violoncella, jehož partu se ujal Eduard Šístek. Její provedení zaznělo na festivalu Lípa Musica. Nyní tento projekt vychází na CD. Jeho křest se uskuteční při příležitosti hudebně-tanečního nastudování tohoto titulu ve spolupráci s taneční skupinou Dekkadancers 23. listopadu od 19 hodin v Jiráskově divadle v České Lípě. CD bude následně dostupné v prodeji online na webu dua a také v elektronické distribuci na českých i globálních streamovacích platformách.

Má to smysl s Jitkou Čechovou

6.11.2023 12:38 | Lípa Musica

V pátek 3. listopadu se v Jiráskově divadle v České Lípě za účasti vedení města definitivně završil 22. ročník MHF Lípa Musica. Dlouhodobá a plodná spolupráce ZUŠ Česká Lípa a MHF Lípa Musica přinesla opět své výsledky v podobě pestré přehlídky českolipských talentů, kteří měli v letošním roce mimořádnou příležitost spolupracovat s festivalovou uměleckou garantkou, klavíristkou Jitkou Čechovou. Ta s žáky ZUŠ pečlivě nastudovala řadu zajímavých čísel a současně jim předala své cenné rady a zkušenosti na celodenních mistrovských kurzech, které proběhly ve čtvrtek 2. listopadu. Festivalový epilog předznamenala žesťová intráda a tradičně jej naplno otevřel Komorní symfonický orchestr, který mimo jiné doprovodil i Jitku Čechovou ve skladbě letos výročně oslavovaného Rachmaninova. Klavírní linku večera utvořila smetanovská vystoupení klavírního dua sester Šmatových a Heleny Zlámalové a dokonce i uvedení Smetanova Ronda pro dva klavíry, v němž se zaskvěli Michaela Červenková, Eliška Prášilová, Vojtěch Bogar a Simon Goda. Večer však nabídl i ukázku talentovaných zástupců dalších nástrojových skupin, letos si návštěvníky nabité divadlo užilo vystoupení houslisty Konstantina Perglera, flétnistky Johany Švejnohové, hobojistky Kláry Kirschenrové, zpěvačky Kristýny Žvachtové, klarinetistky Kristiny Opálkové nebo kytaristy Patrika Severy. O svěží a očekávané zakončení a vyvrcholení večera se tradičně postarala Jazzová farma, letos pod vedením Davida Maška a Josefa Pelze a samozřejmě mimo dvě pěvecká čísla v podání Anny Skočovské a Blanky Králové i se sólistkou Jitkou Čechovou. Vyprodané Jiráskovo divadlo naplnila opět mladá energie, nadšení a nefalšovaná radost z hudby, a to prostě nemůže postrádat smysl.

Zázračná Klára v České Lípě

3.11.2023 15:24 | Lípa Musica

Ve čtvrtek 2. 11. nabídl festival Lípa Musica předposlední koncertní večer. Ve Velkém sále Základní umělecké školy Česká Lípa vystoupila v rámci projektu Má to smysl! teprve třináctiletá klavíristka Klára Gibišová a to se sólovým recitálem průřezově představujícím světovou klavírní literaturu od Bacha až po Poulenca. Zázračný talent představila na svém klavírním ročníku umělecká garantka Jitka Čechová a zpestřila tak dvoudenní program práce s českolipskými talenty o inspirativní večer a setkání s výjimečně nadanou a úspěšnou mladou hračkou, která má na svém kontě přes svůj nízká věk řadu soutěžních úspěchů i koncertních vystoupení. Suverénním projevem, solidní technikou, přednesem zpaměti i vyspělým výrazem doslova okouzlila festivalové publikum, které její recitál, údajně nejdelší v dosavadní Klářině kariéře, odměnilo nadšeným přijetím. Česká klavírní generace má velmi slibnou pokračovatelku. Přejeme hodně dalších úspěchů!

Lípa Musica uvede tradiční epilog Má to smysl! s Jitkou Čechovou

30.10.2023 10:30 | Lípa Musica

22. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Lípa Musica nabídne ve dnech 2. a 3. listopadu definitivní tečku za svým letošním programem. V České Lípě se již po deváté uskuteční tradiční epilog s názvem Má to smysl!, na němž festival spolupracuje se Základní uměleckou školou Česká Lípa. Ten nabídne letos nejen celodenní workshop a koncertním vystoupení vybraných žáků ZUŠ pro veřejnost, ale navíc i sólový recitál mladé talentované klavíristky Kláry Gibišové ve čtvrtek 2. listopadu. Uměleckou osobností, se kterou se mladé talenty našeho regionu budou tentokrát moci setkat a spolupracovat, bude letošní umělecká garantka Lípy Musicy, vynikající klavíristka Jitka Čechová. Po celodenním workshopu bude ve čtvrtek 3. listopadu finálním vyvrcholením 22. festivalového ročníku oblíbený společný koncert, který od 19 hodin proběhne v českolipském Jiráskově divadle. Na něm vystoupí nejen klavírní talenty českolipské ZUŠ, ale i řada dalších nadaných instrumentalistů, komorních souborů a chybět nebude ani Komorní symfonický orchestr nebo populární Jazzová farma. Vstupenky na oba koncerty jsou k dispozici ve festivalovém předprodeji.

Hvězdný závěr v barokním lesku

22.10.2023 09:54 | Lípa Musica

Hlavní koncertní řada 22. ročníku Mezinárodního hudebního festivalu Lípa Musica se v sobotu 21. října uzavřela slavnostním koncertem v bazilice Všech svatých v České Lípě. Zcela vyprodaný večer nabídl v kontrastu s klavírním ročníkovým tématem návrat k duchovním kořenům festivalu a současně vystoupení jedné z největších letošních hvězd. Pozvání na festival přijal legendární kontratenorista Andreas Scholl, který ve spolupráci s kvartetem sólistů (Romana Kružíková, Pavla Radostová, Ondřej Holub, Jiří Miroslav Procházka), orchestrem a sborem Czech Ensemble Baroque pod vedením dirigenta Romana Válka a sbormistryně Terezy Válkové představil nově objevená díla českého barokního skladatele Františka Ignáce Tůmy, kapelníka vídeňské královské kaple. Slavnostní večer nabídl objevné uvedení jeho virtuózních Motet pro královnu Kristýnu, které Tůma zkomponoval na dvoře královny Alžběty Brunšvické, matky Marie Terezie, a v nichž se zaskvěl sólově právě Andreas Scholl. Zaznělo však i jásavé Te Deum a na závěr působivý Dixit Dominus. Večer navštívený řadou významných hostů včetně reprezentace Města Česká Lípa, starostky Jitky Volfové, Libereckého kraje, náměstkyně hejtmana Květy Vinklátové a biskupa litoměřické diecéze, Mons. Jana Baxanta završily bouřlivé ovace. 22. Lípa Musica, která skončila s vynikajícím výsledkem návštěvnosti 4.150 hostů, tak završila své hlavní koncertní menu exkluzivním vokálním galavečerem.

Trubadúrský večer v Děčíně

19.10.2023 09:35 | Lípa Musica

Předposledním koncertem hlavní koncertní řady pokračoval ve středu 18. října 22. ročník MHF Lípa Musica v Děčíně. Místní Městské divadlo se stalo dějištěm jednoho z mimořádných dramaturgických počinů poctě Leonardu Cohenovi s titulem Den se Suzanne. Po jedenácti letech se do festivalového centra v Ústeckém kraji vrátil původem americký, dnes v Německu žijící loutnista a zpěvák vlastnící přitažlivý sametový bas, novodobý trubadúr Joel Frederiksen. Tentokrát vystoupil společně se souborem Ensemble Phoenix Munich v dámském obsazení složeném z další zpěvačky a loutnistky Emmy-Lisy Roux a dvou gambistek Hille Perl a Giovany Baviery. Večer věnovaný tématu šanson v důmyslném propojení jeho renesanční a takřka současné podoby ukázal nejen neobyčejnou myšlenkou blízkost a filosofickou hloubku písní stvořených v 15. až 17. století Orlandem di Lasso, Josquinem des Prez nebo třeba Henrym Purcellem a těch, které bychom spíše označili za populární a které vzešly z dílny kanadského skladatele a zpěváka, jehož život se uzavřel v roce 2016, Leonarda Cohena. Interpretačně vynikající a myšlenkově bohatý intimní večer v podání originální umělecké osobnosti Joela Frederiksena a jeho souboru děčínské publikum uchvátil a vysloužil si dlouhotrvající nadšené ovace.

22. ročník festivalu Lípa Musica ve finále s Andreasem Schollem

16.10.2023 10:14 | Lípa Musica

22. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Lípa Musica dospěl do finálového týdnu své hlavní koncertní řady, v němž představí ještě dva programy. Ve středu 18. října se v Městském divadle v Děčíně uskuteční projekt s názvem Den se Suzanne, pocta Leonardu Cohenovi, který připravil basista a loutnista Joel Frederiksen se svým souborem Ensemble Phoenix Munich a ve kterém představuje výjimečný dialog Cohenových písní s šansony francouzské renesance a starou anglickou hudbou. V sobotu 21. října se hlavní koncertní řada 22. festivalového ročníku uzavře v bazilice Všech svatých v České Lípě. Tento slavnostní večer nabídne výjimečné spojení novodobé světové premiéry motet „českého Bacha“ a údajně nejkultivovanějšího kontratenorového hlasu na světě. Proslulý německý kontratenorista Andreas Scholl provede společně s orchestrem a sborem Czech Ensemble Baroque moteta Františka Ignáce Tůmy. Poslední vstupenky na oba večery začínající v 19 hodin jsou ještě k dispozici. Letošní Lípu Musicu na začátku listopadu čeká ještě epilog ve spolupráci s českolipskou Základní uměleckou školou a uměleckou garantkou, klavíristkou Jitkou Čechovou.